Euro 2024 Świat piłki

Fernando Santos – plany i cele nowego selekcjonera reprezentacji Polski

Kiedy w 2021 roku z posadą selekcjonera reprezentacji Polski żegnał się Jerzy Brzęczek, jego następcą został portugalski szkoleniowiec, czyli Paulo Sousa. Niemal dokładnie dwa lata później w naszej reprezentacji zaszła bardzo podobna zmiana. Dotychczasowego polskiego szkoleniowca Czesława Michniewicza zastąpił bowiem uznany portugalski trener. Fernando Santos, jak twierdzą bliskie mu osoby, ma zupełnie inne podejście do pracy niż Paulo Sousa. Przede wszystkim stawia on na długofalowy rozwój, co sprawia, że zazwyczaj pełni funkcję trenera/selekcjonera przez lata. W Polsce ma do tego idealne warunki, ponieważ kibice oraz działacze oczekują konstruktywnych planów na długofalowy rozwój. Jakie zatem mogą być plany Portugalczyka i z jakimi wyzwaniami będzie musiał zmierzyć się nowy szkoleniowiec?

Przegląd dotychczasowych osiągnięć Fernando Santosa jako trenera

Nie bez powodu eksperci są zgodni, że nazwiska tego kalibru nie było jeszcze w polskiej piłce. Fernando Santos to bowiem trener z naprawdę górnej półki, czego dowodem są jego osiągnięcia. Do 2010 roku Portugalczyk był trenerem klubowym. W tym czasie na jego liście osiągnięć pojawiły się pierwsze sukcesy. Były to między innymi: zdobycie mistrzostwa Portugalii z FC Porto, a także Pucharu Grecji z AEK Ateny.

W 2010 roku Fernando Santos otrzymał posadę selekcjonera reprezentacji Grecji. Pod jego wodzą Grecy zdołali awansować na Euro 2012 oraz MŚ 2014. Co istotne, w obydwu przypadkach Grekom udało się również wyjść z grupy. Jednakże zdecydowanie największym sukcesem Santosa było sięgnięcie po tytuł Mistrza Europy w 2016 roku. Tym razem zrobił to ze swoimi rodakami, gdyż prowadził wówczas reprezentację Portugalii. Kibice powinni to doskonale pamiętać, ponieważ w ćwierćfinale tej imprezy Cristiano Ronaldo i spółka pokonali Polaków.

Cele i plany Santosa na reprezentację Polski

Jeżeli chodzi o cele nowego selekcjonera, oczywistością powinien być awans na Euro 2024. Santos musi również przygotować drużynę do tego, aby dobrze zaprezentować się na nadchodzącym Euro. W międzyczasie zadaniem selekcjonera będzie przeprowadzenie tzw. wymiany pokoleniowej oraz wprowadzenie do reprezentacji nowych graczy.

Analiza taktyki i stylu preferowanego przez Fernando Santosa

We wszystkich dotychczasowych klubach i reprezentacjach Fernando Santos realizował jasno wytyczoną wizję. Opierała się ona na zbudowaniu solidnej defensywy oraz wygrywaniu spotkań głównie dzięki niewielkiej liczbie traconych bramek. Co ważne, Polacy są przyzwyczajeni do podobnej mentalności, którą zaszczepili poprzedni selekcjonerzy.

Z drugiej strony defensywny styl Fernando Santosa nie wydaje się aż tak skrajny. Dlatego kibice mogą liczyć na to, że nowy selekcjoner zaproponuje lepszy balans pomiędzy defensywną oraz ofensywą. Wszystko po to, aby gra była skuteczniejsza, co przełoży się na lepsze wyniki.

Opinie ekspertów na temat możliwości Fernando Santosa

Zdaniem wielu ekspertów Santos to typowy trener na lata, który będzie stopniowo rozwijać swoje długofalowe pomysły. Jego warsztat trenerski jest ogromny, dlatego Polacy mogą z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Jak obstawiać mecze Polaków pod wodzą Santosa? Dotychczasowy styl Portugalczyka sugeruje, że w ważnych meczach piłkarze będą grać zachowawczo z nastawieniem na wynik. Toteż może to być dobra okazja do typowania małej liczby bramek lub wyniku z uwzględnieniem remisu.