Stadium 974 – arena starć Polaków
Stadiony

Stadium 974 – arena starć Polaków

Jeden z najbardziej nietypowych stadionów na świecie, który po mistrzostwach świata zostanie w pełni rozebrany.

Stadium 974 – pojemność, położenie, budowa

Takiego obiektu na mistrzostwach świata jeszcze nie było. Stadium 974 powstał specjalnie na katarskie mistrzostwa i po ich zakończeniu zostanie w pełni rozebrany. Elementy z odzysku posłużą do budowy innych budowli na terenach Kataru. Stadion składa się przede wszystkim z kontenerów używanych do transportów morskich. Użyto łącznie 974 kontenerów, co zawarto w nazwie stadionu. Ponadto jest to także numer kierunkowy do Kataru. Pojemność stadionu wynosi 40 tysięcy miejsc siedzących.

Budowa zajęła raptem dwa lata i przebiegła bez większego kłopotu. Katarska firma budowlana sprawnie łączyła ze sobą gotowe elementy i po kilkunastu miesiącach prac można było rozłożyć murawę. W 2021 roku reprezentacja Zjednoczonych Emiratów Arabskich zagrała mecz otwarcia obiektu z Syrią.

Żadne źródła nie podają kwoty budowy stadionu, jednak według ekspertów, budowa tymczasowej konstrukcji wyniosła o 20% mniej niż w przypadku budowy tradycyjnego stadionu. Ponadto Stadium 974 został okrzyknięty mianem najbardziej ekologicznego stadionu na świecie.

Jakie mecze zobaczymy na Stadium 974?

To tutaj reprezentacja Polski zagra swoje dwa spotkania w fazie grupowej mundialu. Na początek biało-czerwoni zmierzą się z Meksykiem i kilka dni później w ostatnim meczu grupowym zagrają z Argentyną.
Oprócz spotkań z udziałem Polski, na Stadium 974 odbędą się 4 inne mecze fazy grupowej oraz jeden z meczów 1/16 finału mistrzostw.

  • Meksyk – Polska (22 listopada)
  • Portugalia – Ghana (24 listopada)
  • Francja – Dania (26 listopada)
  • Brazylia – Szwajcaria (28 listopada)
  • Polska – Argentyna (30 listopada)
  • Serbia – Szwajcaria (2 grudnia)
  • IV mecz 1/16 finału (5 grudnia)

Sprawdż także...