Ahmad bin Ali Stadium
Stadiony

Ahmad bin Ali Stadium

Obiekt jako jeden z nielicznych powstał na bazie dawnego stadionu. Najbardziej charakterystyczne są jednak błonie owijające się wokół Ahmad bin Ali Stadium.

Ahmad bin Ali Stadium – pojemność, położenie, budowa

Gdy w 2010 roku Katar otrzymał prawa organizacji mistrzostw świata, w miejscu Ahmad bin Ali Stadium znajdował się starszy obiekt, choć miał on raptem kilka lat. Podjęto jednak decyzję, aby wyburzyć dawny budynek i postawić nowy, ultranowoczesny stadion, zwiększając tym samym jego ogólną pojemność do 40,5 tysiąca miejsc siedzących.

Projekt i budowa zajęła łącznie 6 lat. To dużo zważając na to, w jak szybkim tempie Katarczycy stawiali resztę obiektów. W 2011 roku rozpoczęto proces burzenia dawnego stadionu, natomiast w 2015 roku ruszyła budowa Ahmad bin Ali Stadium. Obiekt został oddany do użytku w 2020 roku i swoje mecze rozgrywa tam drużyna Al-Rayyan.

Budowa stadionu nie wyróżnia się niczym szczególnym. To prosty obiekt, którego wyróżnia siatkowa elewacja i charakterystyczny, stalowy pierścień na dachu. Stadion wyróżnia także nowoczesna, multimedialna fasada, na której można emitować obraz.

Na uwagę zasługują też charakterystyczne koła znajdujące się na błoniach stadionu. Dodaje to nowoczesności stadionu i po oświetleniu całego kompleksu diametralnie zmienia swój wygląd. Ponadto Ahmad bin Ali znajduje się na granicy z pustynią. Obiekt otrzymał już metkę „bramy pustyni”.

Jakie mecze zobaczymy na Ahmad bin Ali Stadium?

Na stadionie Ahman bin Ali Stadium zostaną rozegrane mecze fazy grupowej mistrzostw 2022. Łącznie odbędzie się 6 spotkań.

  • USA – Szkocja/Walia/Ukraina (21 listopada)
  • Belgia – Kanada (23 listopada)
  • Szkocja/Walia/Ukraina – Iran (25 listopada)
  • Japonia – Kostaryka/Nowa Zelandia (27 listopada)
  • Szkocja/Walia/Ukraina – Anglia (29 listopada)
  • Chorwacja – Belgia (1 grudnia)

Sprawdż także...