Education City Stadium
Stadiony

Education City Stadium

Obiekt Education City Stadium został zaprojektowany przez arabskich architektów. Obiekt ma być silnym nawiązaniem do bogatej architektury arabskiej.

Education City – pojemność, położenie, budowa

Obiekt w Dosze powstał specjalnie na mistrzostwa świata 2022. Stadion leży kilkanaście kilometrów od stolicy Kataru w ogromnym kampusie uniwersyteckim, co nawiązuje słowo „Education” w nazwie obiektu. Stadion jest świetnie połączony drogami logistycznymi i dotarcie na obiekt nie sprawia kompletnie żadnych trudności. Pojemność obiektu wynosi 45 tysięcy miejsc.

Bryła stadionu ma być ściśle powiązana z architekturą arabską, która nawiązuje do bogatego zdobnictwa i charakterystycznych wzorów. Co ciekawe, fasada stadionu pełni rolę nie tylko dekoracji, ale również ma ochłodzić powietrze wewnątrz obiektu. Specjalny materiał, z którego wykonany jest stadion ma obniżyć temperaturę nawet o 10 stopni Celsjusza względem warunków panujących poza stadionem. Wybudowano go poniżej linii gruntu, co zapewnia dodatkową izolację termiczną. Na Education Stadium znajdują się także najbardziej luksusowe loże VIP spośród wszystkich obiektów w Katarze.

Jednym z głównym zamysłów konstrukcyjnych stadionu jest ekologiczne użytkowanie obiektem. Gdy Education City Stadium stoi nieużywany, prąd podłączony do stadionu zasila pobliskie centrum sportowo-medyczne, które użytkowane jest przez tamtejszych studentów. Warto zaznaczyć, że stadion znajduje się w bliskim sąsiedztwie z rozległym kampusem uniwersyteckim, w którym działa kilka międzynarodowych uczelni. Ponadto stadion wyposażony jest w instalację wodną o niskim ciśnieniu, dzięki czemu zużywa ponad połowę mniej wody niż standardowe stadiony.

Jakie mecze zobaczymy na Education City?

Reprezentacja Polski zagra jeden ze swoich meczów w fazie grupowej mistrzostw świata. Przeciwnikiem biało-czerwonych na Education City będzie reprezentacja Arabii Saudyjskiej.

  • Urugwaj – Korea Południowa (24 listopada)
  • Polska – Arabia Saudyjska (26 listopada)
  • Korea Południowa – Ghana (28 listopada)
  • Dania – Tunezja (22 listopada)
  • Tunezja – Francja (30 listopada)
  • Korea Południowa – Portugalia (2 grudnia)
  • VII mecz 1/16 finału (6 grudnia)
  • I mecz ćwierćfinału (9 grudnia)

Sprawdż także...