Dlaczego Mistrzostwa Świata 2022 w Katarze są zimą?
MŚ 2022

Dlaczego Mistrzostwa Świata 2022 w Katarze są zimą?

Katarskie mistrzostwa świata będą jedyne swoim rodzaju. Po raz pierwszy najważniejsza impreza piłkarska na świecie nie odbędzie się latem, tylko późną jesienią. Co jest powodem tak dziwnego terminarza mistrzostw świata?

Kiedy odbędą się MŚ 2022? Terminarz

Zgodnie z tradycją, mistrzostwa świata rozgrywają się co cztery lata tuż po zakończeniu sezonu rozgrywek klubowych. Najczęściej mistrzostwa zaczynały się w czerwcu, a wielki finał odbywał się w lipcu.

W 2022 roku mistrzostwa świata odbędą się jednak na przełomie listopada oraz grudnia. Organizatorem mundialu jest Katar i przeprowadzenie turnieju latem byłoby niemożliwe przez bardzo wysokie temperatury panujące w tym kraju.

Mecz otwarcia odbędzie się 21 listopada 2022 roku na Al Bayt Stadium w Al-Chaur. Wielki finał odbędzie się natomiast 18 grudnia 2022 na Lusail Stadium.

  • Faza grupowa: 21 listopada – 2 grudnia
  • 1/8 finału: 3-6 grudnia
  • Ćwierćfinały: 9-10 grudnia
  • Półfinały: 13-14 grudnia
  • Mecz o III miejsce: 17 grudnia
  • Finał: 18 grudnia

Pogoda na mundialu 2022. Jakie temperatury w listopadzie w Katarze?

Klimat na Półwyspie Arabskim jest jednym z najgorętszych na całym świecie. Pora upałów trwa w Katarze nieco ponad 4 miesiące. Najwyższe temperatury notowane są od połowy maja do końca września. Wówczas średnia dobowa temperatura wynosić może nawet 39 stopni Celsjusza! Do tego dochodzi również brak opadów i parne powietrze. Takie warunki zdecydowanie nie sprzyjają grze w piłkę nożną i stanowią ogromne zagrożenie zarówno dla piłkarzy, jak i kibiców na trybunach.

Wysokie temperatury nie pozwalają w Katarze na organizację żadnych zmagań sportowych w trakcie dnia. Wcześniej imprezy lekkoatletyczne odbywały się nawet o północy, wówczas temperatura była nieco mniejsza i sportowcy mogli przystąpić do rywalizacji, choć wszyscy narzekali na ekstremalne warunki atmosferyczne.

Stąd też decyzja o przeniesieniu mistrzostw na porę jesienno-zimową. W listopadzie i grudniu upały wciąż są bardzo uciążliwe w Katarze i temperatura powinna spaść raptem o kilka stopni względem pory letniej. Średnia temperatura dobowa w trakcie jesieni wynosi od 26 do 30 stopni Celsjusza. Zdarzają się jednak upalne dni, w których słupki rtęci dochodzą nawet do 40 stopni Celsjusza. Jesień charakteryzuje się bezchmurnym niebem i zerowym opadem, stąd też wysoka wilgotność powietrza wynosząca nawet 90%.

Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby zapewnić jak najbardziej komfortowe warunki piłkarzom i kibicom mimo doskwierających upałów. Na stadionach zostanie zainstalowana specjalistyczna klimatyzacja, której zadaniem będzie utrzymanie komfortowych warunków wewnątrz obiektu.

W sieci już można znaleźć zdjęcia ogromnych klimatyzatorów. Żadne inne obiekty na świecie nie są wyposażone w tak nowoczesny sprzęt do obniżania temperatury powietrza. Klimatyzacja ma chłodzić zawodników, kibiców oraz obszar znajdujący się wokół stadionów.

Sprawdż także...