Kiedy rozpoczynają się MŚ w Katarze?
MŚ 2022

Kiedy rozpoczynają się MŚ w Katarze?

Takiego mundialu jeszcze nie było. Jak dotąd mistrzostwa świata w piłce nożnej odbywały się porą wczesnego lata. Katarski mundial jest inny na wielu płaszczyznach i po raz pierwszy zostanie rozegrany późną jesienią.

Mundial 2022. Kiedy odbędzie się piłkarskie szaleństwo?

Kibice uważają, że życie odmierza się mundialami i dzielą je na czteroletnie cykle związane z mistrzostwami świata. Najważniejsza impreza piłkarska na świecie odbywa się co cztery lata, zawsze w porze wczesnego lata, po zakończeniu sezonu. Katarczycy po raz pierwszy jako gospodarz mistrzostw złamią tę zasadę i zorganizują czempionat późną jesienią, na przełomie listopada i grudnia.

Wszystko za sprawą bardzo wysokich temperatur, które są obecne latem w Katarze. Warunki atmosferyczne są wówczas ekstremalne dla organizmu i nie ma możliwości gry w piłkę. Ponadto doskwierające upały stanowią niebezpieczeństwo zarówno dla piłkarzy, jak i kibiców. Późną jesienią temperatura spada o kilka stopni i wówczas pojawiają się warunki na rozegranie mistrzostw.

Zmiana dat rozegrania turnieju spotkała się z ogromną dezaprobatą wśród kibiców, którzy z pogardą przyjęli ideę jesienno-zimowego mundialu. Rozegranie turnieju w listopadzie i grudniu mocno wpłynie na rozgrywki ligowe, wskutek czego będziemy świadkami dłuższej i niespotykanej dotąd przerwy w trakcie sezonu klubowego. Ponadto reprezentacje będą miały raptem kilka dni na przedturniejowe zgrupowania.

Mecz otwarcia mundialu. Kogo zobaczymy na inauguracji?

Zgodnie z tradycją, pierwszy mecz mistrzostw odbywa się z udziałem drużyny organizatora mistrzostw i całe spotkanie jest okraszone ceremonialną otoczką. Katar i na tym polu wyłamał się z ram i pierwszy mecz mistrzostw odbędzie się pomiędzy Senegalem a Holandią. Co ciekawe, oficjalny mecz inauguracyjny z ceremonią otwarcia mistrzostw odbędzie się… w trzecim, rozgrywanym spotkaniu tego turnieju! Wówczas Katar zagra swoje spotkanie z Ekwadorem.

Żadne, oficjalne źródło nie wyjaśniło powodu takiej decyzji. Mecze w Katarze będą rozgrywane o wczesnym porach. Bardzo możliwe, że spotkania z udziałem Katarczyków rozgrywane w późniejszych godzinach pozwoli większej liczbie miejscowych kibiców na obejrzenie widowisk z wysokości trybun.

Harmonogram meczów reprezentacji Polski w Katarze

Reprezentacja Polski dzięki zwycięstwu w barażowym meczu przeciwko Szwecji dostała się do fazy grupowej mistrzostw świata 2022. Piłkarze pod wodzą Czesława Michniewicza zostali wylosowani do grupy C i będą rywalizować z Argentyną, Meksykiem i Arabią Saudyjską.

Biało-czerwoni zainaugurują swój udział na mundialu w meczu przeciwko Meksykowi 22 listopada. Później czeka ich starcie z Arabią Saudyjską i w ostatnim spotkaniu fazy grupowej zmierzą się z kadrą Albicelestes.

  • Meksyk – Polska 22 listopada (wtorek), godz. 17:00
  • Polska – Arabia Saudyjska 26 listopada (sobota), godz. 14:00
  • Polska – Argentyna 30 listopada (środa), godz. 20:00

Jeśli Polakom uda się awansować do fazy pucharowej, to zagrają następny mecz 3 lub 4 grudnia – w zależności od miejsca, które zajmą w końcowej klasyfikacji grupowej. Jeśli ukończą zmagania na pierwszym miejscu, wówczas zmierzą się z 2. drużyną Grupy D na Ahmed bin Ali Stadium. Jeśli na koniec będą z kolei na drugiej pozycji w swojej grupie, w 1/8 finału zagrają dzień później ze zwycięzcą Grupy D na Al Thumama Stadium.

Sprawdż także...